Krzyż Pojednania w Radomicach
Rejon Radomic, Morawicy, Pierzchnicy i Chmielnika w styczniu 1945 roku był areną największej bitwy pancernej podczas II wojny światowej w rejonie świętokrzyskim
Uczestniczyło w niej ponad tysiąc czołgów i dział pancernych. Naprzeciw niemieckiej 4 armii pancernej stanął I Front Ukraiński z oddziałami 4, 13, 3 i 52 armii pancernej. Wsparciem niemieckiej armii były 10 dywizja pancerna i 20 dywizja zmotoryzowana z rejonu Kielc i 17 dywizja pancerna z rejonu Chmielnika. W walkach Niemcy stracili ponad 180 czołgów, a do niewoli dostał się sztab 16 dywizji pancernej. Bitwa pochłonęła około 4 700 ofiar wśród miejscowej ludności i walczących armii.
Z inicjatywy Dietricha von Brühla, który w styczniu 1945 roku w rejonie Radomic stracił swój czołg, Klausa Wernera oraz innych niemieckich żołnierzy uczestniczących w bitwie, w dniu 4 lipca 1999 roku na miejscowym cmentarzu stanął Krzyż Pojednania. U podstawy krzyża ustawiono 3 kamienne tablice z napisami w języku niemieckim, rosyjskim i polskim: W styczniu 1945r na południe od Kielc, a szczególnie w okolicach Radomic, Chmielnika i Morawicy doszło do ciężkich walk między wojskami radzieckimi i niemieckimi, podczas których śmierć poniosło wielu polskich mieszkańców tych miejscowości oraz wielu żołnierzy niemieckich i radzieckich. W żałobie składamy hołd. Niech ich śmierć na zawsze napomina potomność do pojednania. Pomnik ufundowany przez byłych żołnierzy niemieckich.
Od ponad 10 lat byli żołnierze niemieccy wraz z rodzinami przyjeżdżają do tutejszego kościoła Świętej Rodziny, w którym odbywa się wówczas modlitwa w dwóch językach.
Tekst i zdjęcia Janusz Barański
Komentarze obsługiwane przez CComment